Günümüzde hangi telefonu kullanmalıyız ?

İyi akıllı telefonlarla mükemmel akıllı telefonlar arasındaki fark giderek azalıyor ve akıllı telefonları birbirinden ayırt etmek gittikçe zorlaşıyor. Çok yaygın kullanılmayan ama daha iyi özellikli bir telefonu, çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. Bir telefondan ne beklediğinize bağlı. Ancak bazen statü olarakta marka model tercih edildiğini de unutmamak lazım.

Günümüzde çoğu telefon donanımsal olarak kullanmakta olduğumuz kişisel bilgisayarlar ile boy ölçüşebilecek durumdadır. Telefonların neredeyse laptop olarak kullanılabilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliyor olsak bile üst segment telefoların bedellerinin artık laptop fiyatlarından fazla olduğunu da ayrıca belirtmek zorundayız. 5.000 ile 8.000 Tl üst orta segment fiyatlar iken 10.000 Tl ve üzerinde üst segment telefon almak mümkündür.

  • İşletim Sistemleri

Günümüz akıllı telefonları IOS ve Android işletim sistemlerini kullanmaktadır. IOS eko siteminin en büyük avantajı stabilite olarak gözüksede Android eko sistemide artık stabilite anlamında bayağı aşama kaydetti diyebiliriz. Diğer bir işletim sistemi olan Windows Phone ise artık son günlerini tamamlayor desek yanlış bir tanımlama olmayacaktır.

IDC’ye göre 2017’de gönderilen tüm yeni akıllı telefonların % 99,7‘sini Android ve IOS işletim sistemi oluşturuyordu. 
 

 

 

 

  • Kamera, Fotoğraf ve Yedekleme

Üst segment tüm akıllı telefonlarda kullanıcı tercihleri değiştirmesinde en temel etken telefonun kamera becerisi. Özelikkle Sosyal medya kullanımın artmasıyla güzel fotoğraf çekme kabiliyetine sahip telefonlar her zaman bir adım önde oluyor.
    Kamera lensinin iyi olması güzel fotoğraf çekme olanığı sğlayınca fotoğraf boyutları otomatik olarak büyüyor. Bu durumda telefonlarda yedekleme için saklama alanları önem kazanıyor. Arttırılabilir hazfıza olmadan dahi bir çok telefon 64 GB hafıza ile geliyorlarki artık bir çok kullanıcı 128 GB hafızayı başlangıç olarak görmektedir.  Ayrıca Google ve Apple Cloud ortamında verilerinizi ve fotoğraflarınızı saklamanız için ücretsiz alanlar sağlamaktadır.

  • Özelleştirebilirlik

Bu her zaman Android’in en güçlü yanlarından biri olmuştur. Telefonunuzu kişiselleştirmek çok kolaydır – ana ekranda istediğiniz düzeni ayarlayabilir, widget’lar ve kısayollar ekleyebilir, hatta tüm kullanıcı arayüzünüzü değiştirebilirsiniz.

Arkaplanları iOS’ta ayarlayabilirsiniz ve widget’lar için sınırlı destek vardır, ancak aynı özgürlük düzeyine benzer bir şeyiniz yoktur. Android ayrıca, iOS’ta hala kilitli olan birçok şey için üçüncü taraf uygulamaları varsayılan seçenekleriniz olarak ayarlamanıza olanak tanır. Tamir etmekten hoşlanıyorsanız veya ana ekranınız için benzersiz, kişiselleştirilmiş bir görünüm istiyorsanız, Android sizin için bir platformdur