Yamaha X-Max250 İle 5.000 Km

2016 Model Yamaha X-Max 250 ABS ile yaklaşık 5.000 kmyi tamamladım. Şimdiye kadar yaşadığım deneyimleri kısaca paylaşmak isterim. Aslında daha önce 2013 model ABS li Yamaha X-Max 250 kullanmıştım ancak bu birliktelik çok uzun sürmemişti.

Şehir içinde büyük ve ağır motosiklet kullanmanın zorluklarından dolayı 29 Mayıs 2018 de 2. kez X-Max 250 satın aldım.

Motosikleti Eskişehir'den Yasin Karaburun'dan satın aldım. Kendisi motora oldukça iyi bakmış teşekkürler.

Motoru satın aldığımda  yaklaşık 21.000 km’de idi. Eskişehir'den Ankara'ya dönerken uzun yol konforu aklımda bazı soru işaretleri oluştursa bile yakıt tüketimi beni memnun etmişti. Bu seyahati yaparken ortalama hızım 120 km civarında gerçekleşti. Motorun ilk hızlanması varyatöründe etkisi ile vitesli motosiklet ile kıyaslanmayacak derecede, ancak yine de trafikte aradan hızlanmanıza yeterli oluyor. 110 km hıza kadar iyi ivmelenen motor bu hızdan sonra çok nazlı hızlanmaya başlıyor. Benim gördüğüm son sürat ise 148 km /saat.

İşyerim ile evim arasında 45 km mesafe bulunmakta, bu da günlük yaklaşık 90 km yol yapmak anlamına geliyor. İşyerimin servisi olduğu için genellikle servisi tercih etmem rağmen haftada 2 gün X-Max ile yolculuk yapıyorum. Uzun yolculuklar da ise BMW R 1200 GS i kullanıyorum.

 


Gelelim 5 ay içinde 5.000 km’lik X-Max 250 deneyimlerime.

•    Yakıt beni oldukça şaşırttı aynı zamanda memnun etti. Karma yakıt tüketimim 100 km’de 3.2 gerçekleşti. Ben her yakıt alışta tripmetreti sıfırlatır depoyu tam doldurturum.  
•    Sele konforu fena değil ancak 2013 model eski kasalar kadar olmasa da hala sert bir amortisör yapışa sahip. Virajlar konusuna gelecek olursak korkutmadan sizi virajlara sokabilir. Tabii bakışı kaçırmadığınız sürece.
•    Tasarım konusunda X-Max 250 benim çok hoşuma giden tasarım anlayışa sahip. Özelikle gösterge paneli (Dasboard) çok kullanışlı ve şık. Aradığınız hemen hemen tüm bilgiler ekranlara tam olması gerektiği gibi yerleştirilmiş.
•    Bakım zamanı 3.000 km’de bir yapılması biraz sıkıcı neredeyse her 3 ay da bir bakım maliyeti sizi bekliyor demektir.  Ben her bakımda motor yağı ile birlikte hava ve varyatör filtresini değiştiriyorum. Bu bakımlar yaklaşık 350 TL tutuyor. Şimdiye kadar varyatör kayışı değiştirmediğim için bilgim yok maalesef.

 

,